by  in Porady dietetyczne Zostaw komentarz

Czy sól jest naprawdę szkodliwa?

Szukając przepisu na obiad czy jakiekolwiek inne danie, jedną z najczęściej pojawiających się przypraw będzie sól. Mało kto wyobraża sobie zrobienie czegoś bez niej. Zatrważające jest to, że często nikt nie zdaje sobie sprawy, jak dużą krzywdę sobie robi stosując ją w dużych ilościach.

Badania przeprowadzane przez niezależne instytuty badawcze dowiodły silną korelację między ilością spożywanej soli, a ryzykiem wystąpienia nadciśnienia tętniczego. Możliwość wzrostu ciśnienia u człowieka wzrasta wraz ze wzrostem ilości soli dodawanej do pożywienia. Nic więc dziwnego, że lekarze zalecają ludziom cierpiącym na to schorzenie ograniczenie spożycia tej przyprawy. Ma to ich uchronić przed komplikacjami na tle chorób sercowo-naczyniowych, a nawet przed zawałem serca i udarem mózgu.

Trzeba pamiętać, że sól jest niezbędna do życia człowieka. Bierze ona czynny udział w przesyłaniu impulsów nerwowych oraz w regulowaniu gospodarki wodnej organizmu. Nie można więc wyeliminować jej zupełnie z codziennej diety. Należy natomiast starać się ograniczyć jej stosowanie. Wiedząc, że sklepowe półki są pełne żywności, do której dodawane są duże ilości sodu, powinniśmy postawić na dania tworzone samodzielnie. Dzięki temu ma się pełną kontrolę nad jakością danych potraw.

 

Katarzyna DziurskaCzy sól jest naprawdę szkodliwa?

NAPISZ KOMENTARZ